logo MojeWebovky
ÚVOD XHTML CSS PHP OSTATNÍ
XHTML
< Předchozí Následující >

FORMÁTOVÁNÍ TEXTU

základní formátování

<h1> </h1>

znamená nadpis první úrovně. Obsah této entity je automaticky tučně a písmem o velikosti 24 pixelů. Nadpisy (angl. heading) usnadňují formátování dokumentu a orientaci v něm. Je jich celkem šest stupňů (tedy <h1><h6>). <h1> (nadpis první úrovně) je nejvýše a měl by se v textu vyskytovat pouze jednou. Příklad toho, jak by mohla vypadat struktura nadpisů v dokumentu:

<h1>automobily</h1>
  <h2>Škoda</h2> 
    <h3>Superb</h3> 
    <h3>Roomster</h3> 
  <h2>Peguot</h2> 
    <h3>206</h3>
    <h3>207</h3>>

(tato ukázka slouží pouze k bližšímu pochopení principu nadpisů, v praxi by se na podobný výčet použily seznamy)

Samozřejmě, že to co umí nadpisy (po vizuální stránce) lze udělat i bez nich, ale je to zbytečně složitější. Nelze pak využít snadného formátování pomocí CSS a je to podle specifikace nespránvné.

Výchozí formátování nadpisů: [přehled]

tag stupeň písma výchozí velikost využití
<h1> 6 24px Hlavní nadpis stránky
<h2> 5 18 -19px Podnadpisy, názvy kapitol
<h3> 4 16px Mezinadpisy
<h4> 3 13px Důležitější odstavce
<h5> 2 10px Žádné rozumné použití
<h6> 1 9px Nejde ani pořádně přečíst

Uvedené hodnoty jsou pouze výchozí a dají se samozřejmě upravit pomocí CSS.

<p> </p>

je odstavec. Ten ovšem nevypadá jako klasický český odstavec, protože chybí odsazení prvního řádku a po ukončení odstavce následuje vertikální mezera. Text je tak vlastně rozdělen do bloků, což usnadňuje orientaci v dokumentu. Navíc dlouhý souvislý blok textu zpravidla spoustu potenciálních čtenářů odradí.

<br />

Tato entita bez povoleného obsahu značí zalomení řádku neboli enter (<br /> z angl. brake). Když totiž zalomíte řádek v samotném kódu, tak se to na stránce nijak neprojeví (ale na druhou stranu to není špatné pro vaší orientaci v kódu). Na rozdíl od odstavce <p>, entita <br /> jen zalomí řádek a pokračuje hned na dalším. Neudělá vertikální mezeru jako odstavec.

<p>
Možnosti:
Jedna
Dvě
Tři
</p>

Se na stránce vůbec neprojeví.

Prohlížeč ignoruje všechny entery, a taky více mezer za sebou chápe pořád jen jako jednu. Pro enter se tedy použije tag <br> a pro mezeru (pokud zrovna potřebujete víc mezer za sebou) existuje speciální znak (znaková entita) &nbsp; (pozor na ten středník, ten tam musí být).

< Předchozí Následující >

© 2006-2007 Petr Kuda - www.troska.cz

O webu
Slovníček pojmů
Odkazy
Verze pro tisk (pdf)
TOPlist