logo MojeWebovky
ÚVOD XHTML CSS PHP OSTATNÍ
ÚVOD
< Předchozí 

XHTML EDITORY

XHTML editory jsou programy, pomocí nichž můžete vytvářet webové stránky. Obecně se dělí na dva druhy:

  • wysiwyg editory
  • strukturní editory

WYSIWYG EDITORY

Název je zkratkou anglického "What you see is what you get", tedy česky "co vidíš, to dostaneš".

Jsou určeny především pro uživatele, kteří se tvorbou webových prezentací nechtějí zabývat moc do hloubky. Autor tam pouze vloží text, který si přeje na stránky umístit a pomocí uživatelského rozhraní si nastaví jednoduchý vzhled stránky. Editor si veškerý XHTML kód vygeneruje sám a autor se nemusí o nic starat. Ovšem kvalita takto udělaných stránek nebývá nijak valná (to se týká optimalizace, validity a podobných aspektů - nikoliv obsahu).

Pokud se tedy chcete zabývat tvorbou stránek trochu víc, je používání pouze nějakého wysiwyg editoru nemyslitelné. Nemluvě o tom, že implementace nástrojů jako CSS, JavaScript nebo PHP bývá v těchto editorech většinou dost náročná. Ovšem na druhou stranu se tyto editory dají dobře využít například při obarvování částí textu.

STRUKTURNÍ EDITORY

Tak tady už je to trochu o něčem jiném. Především pokud chcete dělat stránky ve strukturním editoru, potřebujete umět alespoň XHTML. Ovšem pokud to zvládáte, lze pak využít úplně všechny možnosti, jaké jazyk XHTML nabízí a nemusíte se omezovat jen na to, co vám wysiwyg editor dovolí. Navíc spousta strukturních editorů si umí "domýšlet" tagy které píšete a samy vám je doplní. Takže stačí napsat jen začátek a on si doplní celý tag. V případě že je párový, dopíše někdy i jeho zakončující protějšek. Další šikovnou vlastností je obarvování kódu pro lepší přehlednost (to umí třeba i Firefox, když si necháte zobrazit Zdrojový kód).

< Předchozí

© 2006-2007 Petr Kuda - www.troska.cz

O webu
Slovníček pojmů
Odkazy
Verze pro tisk (pdf)
TOPlist