Jako snad v každém programovacím jazyce, tak i v PHP existují podmínky. Ty slouží většinou k větvení kódu. Zápis je jednoduchý:
<?php if ($promenna == 2) { echo "podmínka je splněna"; } ?>
Podmínka, která musí být splněna se uvádí do závorky za klíčové slovo if. Pokud je proměnná typu boolean, lze zápis zkrátit.
<?php if ($promenna) { echo "podmínka je splněna"; } ?>
Složené závorky obsahují veškerý kód, který se provede při splnění podmínky. Jejich využití není jen u příkazu if, ale všude, kde je potřeba označit část kódu.
Při nesplnění podmínky, se buďto nic nestane, nebo je na řadě případný kód za příkazem else.
<?php if ($promenna) { echo "podmínka je splněna"; } else // co se stane, pokud podmínka neplatí { echo "podmínka není splněna"; } ?>
Poslední možností je příkaz elseif. Jak z názvu vyplývá, nastane v situaci, kdy není splněná předchozí podmínka if a zároveň je splněná další podmínka.
<?php if ($jmeno== "Petr") { echo "Ahoj Petře"; } elseif ($jmeno== "Lucie") // neplatí předchozí a zároveň platí stávající podmínka { echo "Ahoj Lucko"; } else { echo "Tebe neznám"; } ?>
Pokud je podmínek více, dají se nahradit příkazem switch. Takto vypadá předchozí (a trochu pozměněný) příklad přepsaný pomocí něho.
<?php switch ($jmeno) { case "Petr": echo "Ahoj Petře"; break; case "Lucie": echo "Ahoj Lucko"; break; case "Ladislav": echo "Čau Láďo"; break; default: echo "Tebe neznám" } ?>
default je výchozí hodnota, která nastane, pokud neplatí ani jedna z podmínek.
< Předchozí Následující >© 2006-2007 Petr Kuda - www.troska.cz